سلام به سایت تخریب ساختمان پیشرو خوش آمدید

نخاله و ضایعات | بازیافت نخاله های ساختمانی | حمل نخاله های ساختمانی

نخاله و ضایعات | بازیافت نخاله های ساختمانی | حمل نخاله های ساختمانی

به مجموعه ای از زائده هایی که از عملیات ساختمانی حاصل می شوند، نخاله و ضایعات ساختمانی می گویند. این نخاله ها از عملیات هایی همچون تخریب ساختمان، خاکبرداری و … است و مواد تشکیل دهنده آن شامل موزاییک، گچ، کاشی و … می باشد و در اکثر موارد قابل بازیافت هستند. در این مقاله قصد داریم در رابطه با مزایای استفاده از این نخاله ها و قوانین مربوط به آن ها صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

نخاله و ضایعات ساختمانی

این نخاله ها شامل مواد زائد ساختمانی می شود که در اثر عملیات های عمرانی، تخریب ساختمان، مرمت، حفاری، گودبرداری، بازسازی و … به وجود می آیند. این نخاله مشتقاتی از خاک و مخلوط های حاصل از خاک برداری، شیشه، گچ و خاک، بتن، کاشی و سرامیک، آجر، قیر گونی موزاییک و … هستند.

در برخی موارد این نخاله ها به دلیل تخلیه غیر مجاز نزدیک مناطق مسکونی و جاده ها موجب به وجود آمدن مشکلات مختلفی شده است. از طرف دیگر، بهره برداری بیش از اندازه از منابع طبیعی برای تولیدات بتن و اجر و سایر مصالح و ساختن راه ها، باعث به وجود آمدن کمبود مصالح طبیعی شده است.

بازیافت نخاله‌ های ساختمانی

همانطور که پیش تر اشاره کردیم، حجم این نخاله ها بسیار بالاست و فضای زیادی را اشغال می کند. به همین علت در همه کشور های جهان و ایران، اقدام به بازیافت آن ها نموده اند. بنابر این از مهم ترین دلایل بازیافت می توان به بالا بودن هزینه های مصالح اولیه، هزینه دفن نخاله، خسارت های زیست میحطی دانست.

بازیافت و استفاده از نخاله های ساختمانی چه مزایایی دارد؟

استفاده از این نخاله ها از نظر اقتصادی بسیار به صرفه هستند. با افزایش قیمت مصالح ساختمانی و افزایش ساخت و ساز، این امر دارای اهمیت بسیار زیادی است. بازیافت و به کار گیری دوباره مصالح ساختمانی هم هزینه های را کاهش می دهد و هم کمبود مصالح را.

از دیگر مزایای های بازیافت نخاله ها، صرفه جویی در انرژی و آب است. در بازیافت مصالح می تواند تغییرات به خصوصی در آن ایجاد نمود. مثلا استحکام آن را افزایش داد تا مقاوم تر شود و در برابر حوادث طبیعی از جمله سیل و زلزله خطر را کاهش دهیم.

در ویکی پدیا بخوانید: مدیریت نخاله‌ها و ضایعات ساختمانی

بیشتر بخوانید: روش های تخریب ساختمان

قوانین مربوط به تخلفات نخاله و ضایعات ساختمانی

 طبق ماده ۱۶ قانون پسماند: نگهداری، مخلوط کردن، جمع آوری، حمل و نقل، خرید و فروش، دفع، صدور و تخلیه پسماندها در محیط بر طبق مقررات و آیین نامه اجرایی آن خواهد بود در غیر این‌صورت اشخاص متخلف به حکم مراجع قضایی به جزای نقدی در بار اول برای پسماندهای عادی از ۵۰۰ هزار ریال تا یکصد میلیون ریال و برای سایر پسماندها از دو میلیون ریال تا یکصد میلیون ریال و در صورت تکرار هر بار به دو برابر مجازات قبلی در این ماده محکوم می شوند.

تخلفات سامل موارد زیر می شود:

  • تخلیه نخاله ها و ضایعات ساختمانی در محل های غیر مجاز در سطح شهر
  • فعالیت خودرو های حمل زباله و ضایعات ساختمان بدون رعایت مقررات از جمله حمل و نقل غیر اصولی نخاله و مصالح بدون نصب روکش
  • فعالیت غیرمجاز گاری ها و خودروهای جمع آوری بازیافت

با نخاله های ساختمانی چه کنیم؟

شهروندان باید برای حمل نخاله‌های ساختمانی حاصل از ساخت و ساز خود از طریق شرکت‌هایی که در امر جمع آوری نخاله‌های ساختمانی فعالیت دارند اقدام کنند تا نسبت به تخلیه آنها در محل معین اقدام شود.

حمل و خرید نخاله های ساختمانی

گروه ساختمانی پیشرو، یکی از معتبر ترین شرکت های حمل انواع نخاله های ساختمانی می باشد که فرصتی را فراهم کرده تا در زمینه خرید و فروش انواع نخاله ساختمانی، رضایت مشتریان عزیز را کسب نماید. قیمت نخاله و ضایعات ساختمانی به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در قسمت فروش در ارتباط باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 − 8 =

دسته بندی پروژه ها